Znani siorbacze

Barrack Obama na spotkaniu z Dalajlamą - Wawerska

Yerba Mate i jej siorbacze

Prezydenci, papieże, sportowcy, celebryci… Co ich łączy? Miłość do yerba mate.

Lubisz yerba mate? Jesteś zatem w doborowym towarzystwie. Wawerska przedstawia znane osoby, które piją (lub piły) yerba mate.

Wawerska, Yerba Mate i Papieże

Papieże ateistami? Wróć: mateistami! Czyli po prostu miłośnikami yerba mate – jak najbardziej.

Do znanych miłośników gorzkiego naparu z ostrokrzewu paragwajskiego należy m.in. papież Franciszek.

Zważywszy na jego kraj pochodzenia, może i trudno się dziwić. Franciszka często można spotkać z tykwą i bombillą, a w domu rodzinnym przyszłego papieża napar z ostrokrzewu paragwajskiego był codziennością.

Kiedyś papież Franciszek spotkał się nawet z przedstawicielem marki Amanda (stworzonej na początku XX wieku przez polskiego imigranta, Jana Szychowskiego) , który podarował mu opakowanie yerby.

I o ile nie dziwi Argentyńczyk, który nie wyobraża sobie dnia bez yerby, pijąc ją zresztą od dzieciństwa, o tyle jednemu z poprzedników Franciszka również posmakował napar z ostrokrzewu paragwajskiego.

W 1987 r., podczas wizyty w Buenos Aires, yerby spróbował polski papież Jan Paweł II, poczęstowany przez grupę argentyńskiej młodzieży.

W 1988 r. Jan Paweł II kanonizował zresztą paragwajskiego jezuitę, Rocha Gonzáleza de Santa Cruz, uznawanego za… katolickiego patrona yerba mate.

Wawerska, Yerba Mate, Barack Obama i FC Barcelona…

Była władza kościelna, czas na władzę świecką. Za yerba mate przepada były prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama.

„Rząd dusz” mają również artyści i sportowcy. Mate jest bardzo popularna zwłaszcza wśród tych ostatnich.

Napar z ostrokrzewu paragwajskiego ma oddanych fanów na przykład w klubie FC Barcelona. Znanymi „mateistami” są m.in. Luiz Suarez czy Lionel Messi.

Jeżeli chodzi o świat artystyczny, mate zawojowała serce m.in. Madonny czy Jamesa Hetfielda z Metalliki.

A skoro jesteśmy przy Metallice, fanem yerby jest także polski rockman, Robert Friedrich „Litza”, w przeszłości związany m.in. z Kazikiem Na Żywo, obecnie wraz z Hansem z 52 Dębiec tworzy zespół Luxtorpeda.

Yerba mate chętnie popija również aktor Viggo Mortensen, znany m.in. z „Władcy Pierścieni”.

Wawerska i Polscy wyznawcy Yerba Mate

I tak zawędrowaliśmy na polskie podwórko i nie możemy zapomnieć o dwóch dość kontrowersyjnych osobowościach.

Wojciecha Cejrowskiego czy Beaty Pawlikowskiej można nie lubić i nie zgadzać się z ich poglądami (czy to na temat polityki, czy leczenia depresji) ale jedno trzeba przyznać – raczyli się mate, zanim to było modne i mają spore zasługi w wypromowaniu tego trunku w Polsce.

Najlepsze horrory pisze się po Yerbie?

O bycie mateistą podejrzany jest również „król horroru” (choć tutaj oczywiście ilu czytelników, tyle opinii) Stephen King.

Człowiek, przez którego dzieciaki do dziś boją się klaunów jest widoczny w jednej ze scen najnowszej ekranizacji jego powieści „TO”.

W tej scenie King popija yerba mate. Czy jest jej fanem? Tego nie wiemy, choć biorąc pod uwagę to, ile nowych powieści wydał w ostatnim czasie, być może coś jest na rzeczy…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *