Yerba mate – skąd wzięła się w Polsce?

Kawa i herbata z Wawra. Najlepsze gatunki herbat liściastych oraz wspaniałe kawy ziarniste

Yerba Mate - Wawerska twoja kawa i herbata

Yerba mate Polska droga

Wawerska pisała już kiedyś o polskim „królu yerba mate”, czyli Janie Szychowskim (kojarzą go na pewno miłośnicy marki Amanda).

Jak to się stało, że yerba trafiła do nas i tak bardzo ją pokochaliśmy? Mało brakowało, a mogła już znacznie wcześniej stać się naszym narodowym napojem.

Wawerska wie, że łatwo nie było, choć mate miała z Polską więcej wspólnego niż nam się wydaje. Otóż w XIX i XX wieku Polacy masowo emigrowali do Argentyny i Brazylii i zajmowali się tam uprawą ostrokrzewu paragwajskiego.

Jeden z takich plantatorów, Edmund Saporski wpadł na szalony plan. Wraz z przyjacielem, Teofilem Rudzkim, postanowił sprowadzić yerba mate na teren zaboru rosyjskiego. I prawie się udało.

Yerba zainteresowała wielu polskich kupców, jednak na przeszkodzie stanęły protesty kupców rosyjskich, którzy obawiali się, że te dziwne ziółka zdetronizują ich czaj.

Rosyjscy herbaciarze protestowali na tyle głośno, że posłuchały ich carskie władze, wprowadzając horrendalne cło na ostrokrzew paragwajski.

Polacy żyjący pod zaborem rosyjskim polubili herbatę, a o yerba mate zapomnieli. Tylko na… 100 lat.

Yerba wraca do Polski

Po upadku komunizmu do Polski wrócił Leopoldo Buderacky, który przez wiele lat przebywał na emigracji w Ameryce Południowej.

W 1990 przywiózł ze sobą ulubiony napój i założył firmę Argentyna Limited, która jako pierwsza sprowadziła mate do Polski.

Wawerska wie, że Polacy nie od razu stali się mateistami. Pierwszy transport ostrokrzewu paragwajskiego czekał w porcie prawie miesiąc, ponieważ pracownice sanepidu nie wiedziały, cóż to za tajemnicze ziółka ktoś chce sprowadzić do Gdyni – i po co.

Lata imprez, degustacji, targów herbacianych, a także aktywność podróżników, rosnące zainteresowanie odrębnymi kulturami, otwarcie granic – to wszystko przyczyniło się do tego, że pokochaliśmy yerba mate.

Zaczęliśmy też bardziej interesować się ekologią czy zdrowym stylem życia.

Wawerska herbata czy Wawerska Yerba, co wybrać?

Jak na razie naszym ulubionym napojem wciąż pozostaje herbata, jednak należymy do czołówki narodów europejskich pod względem… googlowania yerba mate.

Co jest najlepsze w mate? Wystarczy, że przyzwyczaisz się do smaku, później nie będziesz w stanie wyobrazić sobie dnia bez yerby.

Yerba mate, po co ją pić?(Otworzy się w nowej zakładce)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *