Yerba mate, po co ją pić?

Kawa, herbata, pasja, relaks

Wawerska. Yerba mate

Yerba mate to nie tylko charakterystyczny posmak i prawdziwy kop energetyczny. To także bomba witaminowa, bogata w aminokwasy i polifenole.

Kto powinien spróbować tego niezwykłego naparu z liści ostrokrzewu paragwajskiego? Co sprawia, że po yerba mate czujemy się po prostu lepiej? Zapraszamy do lektury.

Przede wszystkim yerba mate zawiera kofeinę. Jej właściwości prozdrowotne podobne są do tych oferowanych przez kawę.

Napar zawiera średnio 78 miligramów kofeiny na 150 ml kubka. Substancja zawarta także w kawie może zapewnić nam lepszy nastrój i wyższy poziom energii.

Obniża ryzyko zachorowania na raka?

Ale to nie wszystko. Są badania, które wykazały, że kofeina zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów (rak endometrium, raka piersi, jelita grubego, jelita cienkiego czy prostaty), choroby serca, a w podeszłym wieku: chorobę Alzheimera czy Parkinsona.

Pomaga również chorym na cukrzycę typu 2 w lepszej kontroli choroby.

Yerba mate pomaga również w walce z otyłością oraz przeciwdziałaniu jej skutkom. Zawiera bowiem rodzaj bakterii, które potrafią zmieniać sposób trawienia tłuszczu przez organizm.

Napar z ostrokrzewu paragwajskiego jest także doskonałym przeciwutleniaczem. Zawarte w yerba mate substancje mogą osłabiać działanie wolnych rodników.

Kolejną korzyścią zdrowotną jest obniżenie ryzyka osteoporozy. Dzieje się tak, ponieważ yerba mate zwiększa gęstość mineralną kości.

Napar z ostrokrzewu paragwajskiego może również wspomagać pracę serca, zmniejszać stany zapalne oraz obniżać poziom cholesterolu, wspomagając działanie statyn.

Zanim sięgniesz po yerba mate, musisz jednak pamiętać o kilku rzeczach. Mimo wielu obiecujących właściwości prozdrowotnych, nie jest to napój dla wszystkich.

Jesteś w ciąży? Ostrożnie z Yerbą

Szczególnie ostrożne, ze względu na kofeinę w yerba mate, powinny być kobiety w ciąży i karmiące piersią. Spożywanie w ciąży yerba mate w dużych ilościach może zwiększyć ryzyko poronienia.

Napar podwyższa również ciśnienie krwi, dlatego osoby z zaburzeniami rytmu, ciężką niewydolnością serca lub nadciśnieniem powinny przed rozpoczęciem przygody z yerba mate skonsultować się z lekarzem.

Warto również podkreślić, że choć yerba mate ma liczne właściwości prozdrowotne i jest bogata w witaminy, nie jest lekarstwem na przewlekłe choroby, może być jedynie uzupełnieniem lub wspomaganiem tradycyjnej ścieżki leczenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *