Yerba mate – ile pić dziennie?

Yerba Mate. Napar Indian. Wawerska

Sprawdź koniecznie ile możesz wypić Yerba Mate w ciągu dnia

Wawerska wie, że wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Dotyczy to również naszej ulubionej yerba mate. Sprawdź koniecznie ile możesz jej wypić w ciągu dnia.

Jaka dawka naparu jest optymalna i zupełnie bezpieczna? Wawerska postanowiła to sprawdzić

Jeżeli chodzi o zawartość kofeiny w yerbie, wszystko zależy od ilości suszu, czasu zaparzania, pojemności naczynia i oczywiście producenta.

Yerba Terere(Otworzy się w nowej zakładce)

Z kolei to, ile wsypiemy suszu, to już kwestia naszych preferencji – im większa ilość, tym mocniejszy „kop” i intensywniejszy smak.

W przybliżeniu – jeden litr yerba mate może zawierać 650 – 1400 mg kofeiny. Ważna jest także temperatura parzenia.

Według badań, jeżeli zalejesz swój napar wodą o temperaturze 70 stopni C, uzyskasz nawet dwa razy więcej kofeiny niż zaparzając ostrokrzew w 100 stopniach C.

Tej drugiej opcji Wawerska zresztą nie poleca także ze względu na smak mate.

Dla dorosłego, zdrowego człowieka bezpieczna dawka kofeiny to maksymalnie 400 mg dziennie. Optymalna dzienna porcja to ok. 30 mg suszu.

Reszta to już kwestia naszych preferencji i efektu, jaki chcemy uzyskać – jeden „siorbacz” lubi mocniejszą, drugi – słabszą.

Kiedy dopiero zaczynamy przygodę z mate, intensywny, gorzki smak mocniejszych odmian może nas odstraszyć… albo zafascynować i skłonić do poszukiwania coraz mocniejszych opcji.

Optymalną dawkę yerba mate i zawartej w niej kofeiny najprościej będzie przetestować na sobie. Sprawdź, jaka ilość najbardziej Ci odpowiada, tak pod względem smakowym, jak i samopoczucia.

Pamiętaj również, że w ciągu dnia spożywasz różne produkty, m.in. słodycze czy napoje, które mogą również zawierać kofeinę.

A jak wyglądają Wasze doświadczenia z yerba mate? Wolicie mocniejsze czy lżejsze opcje?

Sposoby zaparzania herbaty(Otworzy się w nowej zakładce)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *