Ubrania z Yerba Mate

Wawerska ma hita 😉 Czy wiecie, że Silvio Tinello to Argentyńczyk, który stworzył materiał z odpadów yerba mate do stworzenia ekologicznej i wygodnej odzieży?

Tinello pochodzi z prowincji Chubut. Ukończył National University of Córdoba oraz University of Philadelphia.

Z zawodu i wykształcenia jest biotechnologiem, a także projektantem przemysłowym. Wszystko zaczęło się od konferencji angielskiej projektantki Suzanne Lee, która produkuje tzw. „odzież uprawną”.

W 2013 r., przygotowując pracę magisterską, badał proces wytwarzania z yerba mate bioaglomeratu grzybowego.

Skontaktował się z producentami yerba mate i wówczas zauważył, że to liście ostrokrzewu paragwajskiego odpowiadają za charakterystyczny smak mate, a patyczki często zubażają doznania smakowe, dlatego są często odrzucane podczas produkcji.

Z tych odrzutów Silvio wyhodował specjalny materiał, a następnie stworzył swój pierwszy bioprodukt, zaprezentowany na Uniwersytecie Filadelfijskim.

Była to świnka skarbonka z materiału pochodzącego z yerba mate. Od tamtej pory wyprodukował już dwie takie kolekcje.

Dzięki tonom odrzutów z produkcji suszu, z którego przyrządzamy nasz ulubiony, energetyczny napar, można posadzić nietoksyczny grzyb.

W ten sposób generujemy nowy materiał, rodzaj polistyrenu. Uprawa jest w pełni ekologiczna, choć w procesie produkcyjnym Tinello dąży obecnie do poprawy.

W swoich dotychczasowych kolekcjach argentyński projektant zaprezentował już m.in. modne dodatki: torby, muszki, pierścionki czy naszyjniki.

Zdobył uznanie zarówno na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym.

Wykłada biotechnologię na uniwersytecie w San Andrés, a niedługo być może zacznie prowadzić warsztaty kulturalne w biednych dzielnicach Buenos Aires.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *