Która herbata najbardziej pobudza?

Kobieta z filiżanką herbaty. Która herbata pobudza? Wawerska.

Nie lubisz kawy, a potrzebujesz pobudzenia? Wawerska sprawdza która herbata najbardziej pobudza

Kawy pić nie możesz, yerba mate jest za mocna lub za gorzka? Wawerska sprawdza która herbata pomoże Ci osiągnąć najlepsze efekty pobudzające.

Za pobudzenie odpowiada zawarta w herbacie teina. Czym różni się od kofeiny, którą otrzymujemy w kawie? Działa wolniej, za to jej efekty utrzymują się dłużej niż w przypadku kawy.

Herbata czy kawa?(Otworzy się w nowej zakładce)

Zacznijmy od rodzaju. Najwięcej teiny ma herbata czarna. Na drugim miejscu w rankingu jest czerwona.

Najmniej teiny znajdziemy w zielonej. Herbata biała czy żółta mają znikomą zawartość teiny, dlatego sprawdzą się raczej w sytuacji, gdy chcemy się zrelaksować.

Pobudzenie, które otrzymamy dzięki ulubionej herbacie będzie zależeć m.in. od czasu zaparzania naparu. Im krócej parzymy herbatę, tym silniejszy będzie efekt.

Jeżeli lubisz zieloną herbatę i chcesz dodać sobie energii, zaparzaj ją maksymalnie przez dwie minuty. Później szybko przelej do filiżanki  lub wyciągnij zaparzacz z kubka. W ten sposób masz zapewnione pobudzenie na dobrych kilka godzin.

Czym były „herbaty tańcujące”?(Otworzy się w nowej zakładce)

Ważna jest także temperatura parzenia. Zielona herbata zaparzona w zbyt gorącej wodzie będzie niesmaczna. Jeżeli zaparzymy herbatę w zbyt chłodnej wodzie, może nas nie pobudzić, gdyż teina będzie aktywować się wolniej.

W przypadku zielonej herbaty idealna temperatura parzenia to 60-75 stopni C. Czarną, podobnie jak np. rooibos oraz herbaty owocowe i ziołowe, najlepiej zaparzać w temperaturze 95 stopni.

Choć czarna herbata zawiera najwięcej teiny, jej działanie pobudzające również zależy od czasu parzenia. Jeżeli potrzebujesz kopa energetycznego, zaparzaj ją maksymalnie trzy minuty – nie dłużej, ponieważ zaczną się wydzielać garbniki neutralizujące pobudzającą substancję.

A Ty co wybierasz, gdy potrzebujesz „kopa”?  Kawę, herbatę czy yerbę?

Panda Dung Tea(Otworzy się w nowej zakładce)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *