Kawa ratunkiem dla setek tysięcy ludzi?

Filiżanka czarnej kawy na stole zrobionym z dębu. Fot. Pixabay

Naukowcy opublikowali ciekawe dane na temat spożycia kawy. Sprawdź wyniki naukowców.

Wawerska ma setki powodów, żeby napić się dobrej kawy. Okazuje się, że to bardzo dobrze. Picie kilku filiżanek kawy dziennie może wiązać się z mniejszym ryzykiem zachorowania na raka prostaty.

Do takich wniosków dochodzą naukowcy, którzy opublikowali zbiorczą analizę dostępnych dowodów, w internetowym czasopiśmie medycznym BMJ Open .

Śledząc dostępne wyniki badań można zauważyć, że każda kolejna, wypita filiżanka kawy zmniejsza ryzyko zachorowania o prawie 1%.

Rak prostaty jest drugim najczęstszym rakiem i szóstą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka u mężczyzn. Więc to szczególnie panowie powinni zadbać o odpowiednią ilość kawy w organizmie.

Naukowcy wzięli pod lupę bazy danych badawczych, które zostały opublikowane do września 2020 r. Badania przeprowadzono na grupie ponad 1 miliona mężczyzn z Ameryki Północnej, Europy i Japonii.

Szczególną uwagę poświęcili zgłoszeniom na temat ryzyka raka prostaty i połączyli je z ilością spożytej kawy przez osoby biorące udział w badaniu.

Mężczyzn podzielono na tych co spożywali do 2 filiżanek kawy i takich, którzy spożywali powyżej 2 filiżanek (rekordziści pili ich 9-13).

Kawa, a cukrzyca. Czy jest związek?(Otworzy się w nowej zakładce)

Wyniki badań

Okazuje się, że ci, którzy byli w drugiej grupie, zmniejszyli ryzyko zachorowania na raka prostaty aż o 9%. Każda filiżanka powyżej 2 zmniejszała ryzyko o 1%.

W porównaniu z najniższą kategorią spożycia kawy, najwyższa kategoria wiązała się ze zmniejszeniem ryzyka raka prostaty o 9%. A każda dodatkowa dzienna filiżanka wiązała się ze zmniejszeniem ryzyka o 1%.

Wawerska studzi jednak emocje, podkreślając, że naukowcy opierali się na analizie wykonanych badań, a w związku z tym nie mieli wpływu na niektóre czynniki.

Badane rodzaje kawy i metody parzenia różniły się od siebie. Projekt i metody poszczególnych badań również się od siebie różniły.

Trzeba więc ze spokojem interpretować uzyskane wyniki, ale warto je prześledzić, bo wydają się niezwykle interesujące.

Naukowcy podkreślają, że jest coś na rzeczy, bo przecież czarny napar poprawia metabolizm glukozy, działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco oraz wpływa na poziom hormonów płciowych.

To wszystko może wpływać na inicjację, rozwój i progresję raka prostaty.

Dlatego Wawerska zachęca do spożywania kawy, w rozsądnych ilościach. Dla relaksu i dla zdrowia.

Kofeina odchudza!(Otworzy się w nowej zakładce)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *