Kawa i herbata przy cukrzycy

Kawa i herbata z Wawra. Najlepsze gatunki herbat liściastych oraz wspaniałe kawy ziarniste

Wawerska kawa i herbata fot. Pixabay

Wawerska doskonale zna temat cukrzycy, a że znamy się też na kawie i herbacie to trochę wam podpowiemy

Kiedy słyszymy diagnozę cukrzycy, najczęściej idzie z nią w parze długa lista rzeczy niedozwolonych. Co w takim razie z kawą i herbatą?

Zdaniem naukowców z Portugalii mogą one wydłużyć życie pacjentki z cukrzycą. U mężczyzn z tą chorobą niestety nie stwierdzono korzyści ze spożywania kofeiny.

Kofeina odchudza!(Otworzy się w nowej zakładce)

Kawa i herbata – co pokazały badania?

Badanie przeprowadzone przez naukowców ze szpitala Soa Joao w Porto pokazuje, że kobiety z cukrzycą, które regularnie piły jedną filiżankę dziennie, były aż o 51 procent mniej narażone na przedwczesną śmierć, niż pacjentki, które podczas 11-letniego badania unikały kofeiny.

Dr Joao Sergio Neves uważa, że wyniki sugerują odkrycie niedrogiej, prostej i korzystnej opcji dla kobiet chorych na cukrzycę. Można zalecić im więcej kofeiny.

Badanie nie udowadnia jednak związku przyczynowo-skutkowego, stwierdza jedynie związek pomiędzy spożyciem kofeiny a ryzykiem umierania. Potrzeba dalszych badań klinicznych.

Portugalczycy zweryfikowali informacje zebrane w badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych. Uczestniczyło w nim 3 tysiące osób z cukrzycą obu typów.

Dane dotyczą lat 1999-2010. Na przestrzeni tych 11 lat zmarło ponad 600 uczestników badania.

Badacze zgromadzili ogólne informacje na temat zdrowia pacjentów, przeprowadzili również kwestionariusz na temat spożycia przez badanych kofeiny w kawie, herbacie i napojach energetycznych.

W przypadku kobiet okazało się, że porcja kofeiny wielkości 100-200 mg zmniejszało ryzyko przedwczesnej śmierci o 57 procent. Jeżeli pacjentki spożywały więcej, niż 200 mg, czyli dwie filiżanki kawy dziennie, ryzyko przedwczesnej śmierci spadło o 66 procent.

Portugalscy naukowcy skorygowali dane, uwzględniając również takie czynniki, jak wiek, rasa, palenie tytoniu, spożycie alkoholu, ciśnienie, typ cukrzycy, ale również poziom wykształcenia i wysokość zarobków.

Wawerska potwierdza – to jest news!

Z kolei kofeina w herbacie obniżyła ryzyko śmierci z powodu raka aż o 80 procent. W przypadku kawy chodziło bowiem o śmierć z różnych przyczyn.

Tych samych korzyści nie stwierdzono jednak w przypadku mężczyzn. Zdaniem Nevesa, może tu chodzić o różnice biologiczne i hormonalne. Nie można jednak wykluczyć, że próba była niedostateczna.

Wcześniej pojawiały się badania, które sugerowały, że kawa i herbata zwiększają wrażliwość na insulinę i poprawiają kontrolę cukru we krwi po posiłku.

W czwartek dr Neves przedstawi w Europejskim Stowarzyszeniu ds Badań nad Cukrzycą w Lizbonie wyniki swojego badania.

Herbaciane zwyczaje(Otworzy się w nowej zakładce)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *