Kawa dla cukrzyka

Kawa dla cukrzyka. Czy cukrzyk może pić kawę? Wawerska

Czy diabetyk może pić kawę?

Kiedy słyszysz diagnozę: cukrzyca, musisz zrezygnować z wielu rzeczy. Wawerska sprawdziła, czy należy do nich także Twoja ulubiona kawa.

Czy cukrzyk może pić kawę? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: kawa nie zawiera w swoim składzie cukrów, więc jak najbardziej może. Chyba że masz również inne choroby, przy których kawa jest niewskazana.

Kiedy kawa zaczyna działać?(Otworzy się w nowej zakładce)

Problemem są ewentualne dodatki, zwłaszcza cukier czy słodziki, a także mleko lub tłusta śmietanka.  Najlepiej zrezygnuj z tych polepszaczy smaku. Gdy nie przeszkadza Ci intensywny smak kawy bez mleka i cukru – pij na zdrowie!

Zawarte w kawie substancje, takie jak kafestol i kwas kawowy, zwiększają wydzielanie insuliny  (powinniśmy jednak zachować rozsądek, gdyż kafestol może zwiększać poziom cholesterolu we krwi).

Picie kawy – zarówno zwykłej, jak i bezkofeinowej – może także zapobiec rozwojowi cukrzycy typu II.

Potwierdzają to badania duńskich naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego w Aarhus. Aby uchronić się przed cukrzycą, wystarczą trzy filiżanki kawy dziennie.

Kawa jest bogata w antyoksydanty – w tym przypadku polifenole, mające wpływ na regulację poziomu cukru we krwi. Skuteczność kawy porównywalna jest nawet do niektórych współczesnych leków stosowanych przy cukrzycy typu 2.

Jeżeli nie masz pewności, czy przy cukrzycy możesz bez przeszkód pić ulubioną kawę, skonsultuj się z lekarzem – ostrożności nigdy dość.

Choć badania potwierdzają skuteczność kawy w zapobieganiu cukrzycy typu 2, nie możesz zapomnieć oczywiście także o zdrowej diecie i aktywności fizycznej.  To właśnie te czynniki są najważniejsze.

Pamiętaj także, aby nie przesadzić. Bezpieczna dla dorosłej osoby dzienna dawka kofeiny to 400 mg – dotyczy to jednak każdego, nie tylko diabetyków.

Wawerska zna ten temat bardzo dobrze, więc wiemy o czym piszemy.

Pijesz kawę po przebudzeniu? To błąd!(Otworzy się w nowej zakładce)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *