Kawa, a nowotwór wątroby

Kawa i herbata z Wawra. Najlepsze gatunki herbat liściastych oraz wspaniałe kawy ziarniste

Wawerska. Czy kawa może nas uchronić przed rakiem wątroby

Choć picie jej w dużych ilościach nie przysłuży się najlepiej naszemu zdrowiu, nie można zapominać o tym, że gorący, kofeinowy napój ma również pozytywne strony.

Kawa w niewielkich ilościach dodaje energii, ale też, według niektórych badań, w różny sposób wspomaga nasze zdrowie.

Wawerska ma newsa

Naukowcy z Queen’s University w Belfaście przekonują, że dzięki kawie możemy uchronić się od nowotworu wątroby. Chodzi o raka wątrobowokomórkowego (HCC)- najczęściej występujący rodzaj nowotworu wątroby.

Zespół zaprezentował wyniki na listopadowej konferencji National Cancer Research Institute w Glasgow.

Kawa, która niesie pomoc(Otworzy się w nowej zakładce)

Wawerska o badaniach…

Badanie odbywało się w Wielkiej Brytanii przez 7,5 roku. 471,779 osób, z bazy Biobank, odpowiedziało na pytania dotyczące nawyków picia kofeinowego napoju.

Naukowców interesowały związki między piciem kawy a ryzykiem nowotworów układu pokarmowego.

Według ogólnych ustaleń badaczy, osoby pijące regularnie kawę były mniej narażone na HCC niż ci uczestnicy badania, którzy kawy nie piją.

Współautorka badania, dr Una McMenamin uściśliła, że ryzyko nowotworów układu pokarmowego badano w zależności od różnych rodzajów kawy.

Było ono niskie zarówno w przypadku konsumentów kawy mielonej, jak i osób, które sięgają po najpopularniejszą w Wielkiej Brytanii rozpuszczalną.

Badania będą kontynuowane, aby zespół mógł ustalić możliwe przyczyny biologiczne.

Uwzględniając takie czynniki jak palenie papierosów lub rzucenie palenia, spożywanie alkoholu, poziom cholesterolu lub przewlekłe choroby, badacze ustalili, że osoby pijące kawę były o 50 proc. mniej narażone na rozwój HCC niż ci, którzy raczej nie sięgają po ten gorący napój.

Jak przypuszczają autorzy badania, ma to związek z przeciwutleniaczami i kofeiną.

Jednocześnie naukowcy podkreślają, że aby uchronić się od nowotworu wątroby, nie wystarczy pić kawy: ważniejsze jest rzucenie palenia, utrata wagi, a także ograniczenie spożycia alkoholu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *