Jak kawa wpływa na serce?

Wawerska sprawdza, jak kawa wpływa na twoje serce

Każdy z nas pewnie słyszał, że kawa szkodzi na serce. Prawda czy mit? Wawerska sprawdziła to specjalnie dla Ciebie.

Jak to jest z tą kawą? Szkodzi na serce czy raczej pomaga? Odpowiedź nie wydaje się jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od naszego organizmu. Są natomiast badania, które wskazują, że kawa nie musi być szkodliwa dla naszego serca.

Ciekawe badanie na ten temat przeprowadzili naukowcy z Niemiec. Jak twierdzą nasi zachodni sąsiedzi, cztery kubki kawy z mlekiem lub cztery shoty espresso mogą niekiedy nawet uratować nam życie.

Dlaczego kawa przeczyszcza?(Otworzy się w nowej zakładce)

Zawarta w kawie kofeina poprawia funkcjonowanie komórek mięśnia sercowego – przekonują badacze z  uniwersytetu w Düsseldorfie.

Naukowcy zajmowali się badaniem działania białka zwanego p27, które u ssaków odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu układu krwionośnego.

Białko p27 można spotkać w „fabrykach” energii, czyli komórkowych mitochondriach. Jak ustalili badacze z Niemiec, kofeina aktywuje to białko u myszy, którym podano ekwiwalent czterech filiżanek kawy.

Białko p27 chroni komórki mięśnia sercowego przed uszkodzeniem. Wykazuje również działania o niebagatelnym znaczeniu dla regeneracji serca po zawale.

Według dr Judith Haendeler, która wraz z  dr. Joachimem Altschmiedem kierowała zespołem badawczym, należałoby rozważyć włączenie kawy do diety osób starszych.  Pomogłoby to nie tylko uchronić ich serce, ale również wydłużyć życie naszych rodziców czy dziadków.

Pamiętajmy jednak, że niektórym kawa (oraz inne napoje z wysoką zawartością kofeiny) może poważnie zaszkodzić.

Espresso lub zalewajka nie są raczej dla osób z wysokim ciśnieniem, ponieważ jeszcze bardziej je podnosi.

Nie polecamy jej także nastolatkom (dotyczy to także tzw. „energetyków”, po które chętnie sięgają młodzi ludzie) i oczywiście dzieciom, jak również kobietom w ciąży lub starającym się o dziecko.

Wawerska zaczyna dzień od espresso i to podwójnego i odpukać 😉 pikawa w formie ;-). Dobrego dnia

Kawa z ekspresu, dlaczego jest kwaśna?(Otworzy się w nowej zakładce)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *