Pu-Erh i jej właściwości

Kawa, herbata, pasja, relaks

Wawerska. Pu Erh

Chcesz schudnąć? Masz podwyższony cholesterol? Potrzebujesz pobudzenia, ale nie tak silnego, jak po kawie czy yerba mate? Koniecznie spróbuj Pu-erh

Na początek ciekawostka: choć w Europie nazywamy Pu-erh „herbatą czerwoną”, jej pionierzy, czyli Chińczycy określają tę herbatę jako „czarną”.

Różnica wynika z faktu, że Chińczycy dzielą herbaty ze względu na kolor powstałego naparu, Europejczycy- suszu.

W Chinach Pu-erh uprawia się od ponad 1700 lat. Swoją nazwę herbata zawdzięcza pochodzeniu z Pu’er w prowincji Junnan.

Jest to w pełni fermentowana odmiana herbaty. Właśnie dlatego wyróżnia się ziemistym lub korzennym smakiem i zapachem.

Pu-erh jest jak wino- im starsza, tym lepsza. Przechowywana przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat w pojemnikach z dostępem powietrza, wzmacnia swój smak i aromat.

Istnieją dwa rodzaje czerwonej herbaty: Pu-erh Sheng (‚surowy, świeży‚) oraz Shu (‚dojrzały‚)

Kto powinien sięgnąć po Pu-erh? Czerwona herbata jest chętnie wybierana przez osoby odchudzające się. Ułatwia trawienie, przyspiesza redukcję cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Wspomaga przemianę materii, przyspiesza metabolizm, wspomaga funkcjonowanie wątroby, zmniejsza wchłanianie tłuszczu w jelitach.

Ze względu na zawartość teiny, czyli kofeiny o wolniejszym i łagodniejszym działaniu, daje efekt pobudzenia.

Warto podkreślić, że efekt ten utrzymuje się przez cały dzień. Pu-erh wpływa korzystnie także na pamięć i nastrój, przy tym pomoże się wyciszyć i uspokoić.

Zawarte w czerwonej herbacie polifenole szybko i skutecznie wychwytują wolne rodniki uszkadzające komórki organizmu.

Pu-erh wzmacnia też i oczyszcza cały nasz organizm. Czerwona herbata łagodzi także skutki spożycia alkoholu Pomaga regulować cukier we krwi. Jest również bogatym źródłem fluoru.

Choć herbata z reguły jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, niektórzy powinni zachować ostrożność: mowa głównie o kobietach w ciąży i karmiących piersią, a także dzieciach- jak już bowiem wcześniej wspomnieliśmy, Pu-erh zawiera teinę. Uważać powinny również osoby z chorobą wrzodową.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *