Która herbata ma najmniej kofeiny

Herbata Pu-Erh. Czerwona herbata nie zawiera kofeiny. Wawerska

Sprawdź, która herbata ma najmniejszą ilość kofeiny

Która herbata ma najmniej kofeiny, a którą z powodzeniem moglibyśmy zastąpić kawę? Wawerska sprawdziła to specjalnie dla Ciebie.

Choć najbardziej znanym źródłem kofeiny jest kawa, to również herbaty – zwłaszcza te „klasyczne” , czyli z krzewu Camellia sinensis – są bogate w tę substancję.

Najciekawsze legendy o herbacie(Otworzy się w nowej zakładce)

Które herbaty mają najmniej kofeiny? Odpowiedź może wydawać się zaskakująca.

Mogłoby się bowiem wydawać, że najwięcej kofeiny ma herbata czarna, najmniej biała. Z tym że to w białej herbacie znajdziemy kofeiny najwięcej.

Im młodsze listki, tym więcej kofeiny. Biała, zielona i czarna to giganci (zawierają ok. 6 proc. kofeiny w liściach).

Wiele zależy także od czasu parzenia herbaty oraz ilości suszu. Chcesz uzyskać herbatę o niewielkiej zawartości kofeiny, dlatego zaparzasz ją dłużej? To błąd.

Im dłuższe parzenie, tym więcej kofeiny – wszystko przez dłuższy kontakt liści z wodą. Możesz zwiększać lub zmniejszać czas parzenia, kombinować z ilością wody, a także – z porcją suszu. Wszystko w zależności od preferencji.

Jeżeli obawiasz się, że przyswoisz zbyt duże ilości kofeiny, możesz parzyć herbatę krócej lub… wybrać Pu-erh, herbatę żółtą albo tzw. kukicha, która powstaje z samych gałązek krzewu herbacianego.

Kukicha ma ok. 2 proc. kofeiny, w liściach herbaty żółtej czy Pu-erh będzie to ok. 1 proc. Dobrą alternatywą będzie także rooibos, który kofeiny nie zawiera wcale.

Choć wszystkie herbaty z camellia sinensis będą zawierać kofeinę, istnieją sposoby (Wawerska się nimi podzieli 😉 ), aby maksymalnie ograniczyć jej zawartość.

Dekofeinizację należy jednak przeprowadzać z dużą ostrożnością – tak aby nie stracić ani jakości naparu, ani innych cennych składników. Najbezpieczniej używać do tego celu wody lub CO2.

Herbata przeciw pasożytom(Otworzy się w nowej zakładce)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *