Gdzie udać się z przyjaciółmi?

Kawa i herbata z Wawra. Najlepsze gatunki herbat liściastych oraz wspaniałe kawy ziarniste

Wawerska sauna fot. Pixabay

Herbata i kawa w saunie? Czemu nie!

Czy wiecie, że Finowie nie zapraszają przyjaciół i znajomych na kawę czy herbatę, ale… Do sauny.

W tym kraju są one tanie i ogólnodostępne. Sauny regularnie odwiedza aż 90 procent mieszkańców Finlandii, a na jedną przypada 2,5 mieszkańca.

Kawa świetna na trawienie(Otworzy się w nowej zakładce)

Dlaczego Finowie kochają sauny?

Nowe badanie naukowców z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii pokazało kolejny powód, dla którego Finowie tak kochają sauny.

Okazuje się, że regularne korzystanie z tej formy wypoczynku może pomóc zapobiec nadciśnieniu, czyli jednemu z najważniejszych czynników ryzyka chorób serca.

Regularne odwiedzanie sauny zwiększa to ryzyko- w przypadku mężczyzn- prawie o połowę! Mowa o korzystaniu z sauny co najmniej cztery razy w tygodniu, w porównaniu z odwiedzaniem jej raz w tygodniu.

W badaniu wzięło udział 1,621 mężczyzn w średnim wieku, zamieszkujących wschodnią część Finlandii.

Uczestnikami mogli być mężczyźni bez podwyższonego ryzyka nadciśnienia oraz z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym (140/90 mmHg lub wyższym) na początku badania, które trwało 22 lata.

Uczestników podzielono na trzy grupy, a kryterium była częstotliwość korzystania z sauny. Mężczyźni z pierwszej grupy zażywali tej przyjemności raz w tygodniu, druga grupa: 2-3 razy w tygodniu, trzecia: 4-7 razy.

15,5 badanych mężczyzn mężczyzn rozwinęło klinicznie określone nadciśnienie tętnicze, jednak ryzyko nadciśnienia tętniczego zmniejszało się wraz z rosnącą częstotliwością korzystania z sauny.

Kofeina odchudza!(Otworzy się w nowej zakładce)

Sauna dobra na ciśnienie?

Uczestnicy, którzy odwiedzali saunę 2-3 razy w tygodniu byli narażeni na problemy z ciśnieniem o 24 procent mniej, natomiast ci, którzy zażywali kąpieli parowej najczęściej, bo 4 lub więcej razy w tygodniu- aż o 46 procent.

Zdaniem naukowców, w grę wchodzi tu kilka czynników biologicznych. Po pierwsze, podczas korzystania z sauny, temperatura ciała może wzrosnąć o ok. 3 st., co powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych.

Regularne zażywanie kąpieli parowych stymuluje śródbłonek, poprawiając ciśnienie krwi. Również usuwanie płynów z organizmu poprzez wydzielanie potu może przyczynić się do obniżenia ciśnienia.

Wreszcie: korzystanie z sauny relaksuje, co również wpływa na obniżenie ciśnienia.
Warto jednak brać pod uwagę przeciwwskazania zdrowotne do korzystania z sauny.

Mowa o przeziębieniach, przy których występuje gorączka, problemach z sercem, kręgosłupem i układem oddechowym (astma oskrzelowa, przewlekła, obturacyjna choroba płuc) oraz reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Wyniki badania zostały opublikowane w American Journal of Hypertension.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *