Zdrowa mleczna czekolada? Tylko z fusami z kawy!

Fusy z kawy na łyżce - Wawerska twoja kawa i herbata

Kawa i fusy, kolejny powód, żeby ich nie wyrzucać!

Kolejne ciekawe zastosowanie fusów po kawie. Naukowcy z American Chemical Society zaprezentowali na spotkaniu interesujące odkrycie.

Okazuje się, że to, co zwykle uważamy za odpady żywnościowe: np. łupiny orzeszków czy właśnie fusy z kawy, można z powodzeniem zastosować jako składniki mlecznej czekolady.

Fusy po kawie zwiększą przeciw utleniające właściwości smakołyku, który kochają prawie wszyscy (oprócz starszego syna właściciela Wawerskiej :)).

Mleczna czekolada z dodatkiem fusów z kawy może dostarczyć organizmowi nawet więcej przeciwutleniaczy niż jej zdrowsza wersja, czyli czekolada gorzka.

Naukowcy z biura badawczego przy amerykańskim Departamencie Rolnictwa pozyskali od palarni kawy, producentów herbaty oraz firm produkujących orzeszki ziemne odpady, takie jak łupinki czy fusy.

Odpady zostały zmielone na drobny proszek. Później, przy pomocy 70-procentowego metanolu wyekstrahowano z nich związki fenolowe.

Proszek połączono z maltodekstryną i dodano do pojedynczych kostek mlecznej czekolady. Proporcje były różne – od 0,1 proc. do 8,1 proc. proszku fenolowego.

W przypadku mniejszych ilości tego dodatku czekolada nie traciła smaku, aromatu i wyglądu.

Badacze z USDA ARS przygotowują kolejne badanie, w którym wykorzystają fusy z kawy czy herbaty również w innych produktach spożywczych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *