Dieta kawowa- za i przeciw

Kobieta delektująca się kawą, ma zamknięte oczy, jest zrelaksowana - Wawerska Twoja Kawa i Herbata

Niemal każdej diecie (z wyjątkiem tych nie tyle odchudzających, co zdrowotnych, jak np. bezglutenowa- przeznaczona dla osób z celiakią) przyświeca jeden cel: utrata dodatkowych kilogramów.

Czasem jest to wskazane, czasem, gdy nadwaga zaczyna zagrażać naszemu zdrowiu i życiu- wręcz konieczne.

Decydując się na dietę, chcemy być zdrowsi, dłużej żyć, ale też lepiej wyglądać.

Niektórzy z nas chcą schudnąć szybko: np. na ślub czy studniówkę albo po prostu: na wakacje, aby lepiej wyglądać na plaży w kostiumie kąpielowym.

Stąd kolejne, coraz to bardziej zaskakujące mody dietetyczne. Na przestrzeni ostatnich lat niektóre z nich okazały się nie tylko nieskuteczne, ale wręcz szkodliwe.

Jak prezentuje się na tym tle „dieta kawowa”?

Jak sama nazwa wskazuje, dieta polega na piciu kilku filiżanek kawy dziennie. Celem jest ograniczenie spożycia kalorii.

Dietę spopularyzował autor książki „Kawa dla zdrowia”, dr Bob Arnot. Cała „tajemnica” to zmniejszenie apetytu dzięki piciu co najmniej trzech filiżanek kawy dziennie- nieważne, czy bezkofeinowej, czy też z zawartością kofeiny.

Ważne, aby była to kawa bez cukru i mleka lub śmietanki. Inne posiłki czy przekąski w ciągu dnia powinny być bogate w błonnik oraz z niską zawartością kalorii czy tłuszczu.

Będą to więc np. owoce, warzywa liściaste oraz zboża. Doktor Arnot twierdził, że w ten sposób spalimy więcej tłuszczu, przyspieszymy metabolizm, a także ograniczymy wchłanianie kalorii.

Kawa odchudza?

Wiele badań potwierdza, że dzięki diecie kawowej możemy zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ zmniejsza łaknienie i poprawia metabolizm.

Wypicie kawy tuż przed posiłkiem może sprawić, że uczucie sytości pojawi się szybciej, dzięki czemu zjemy mniej, zatem wchłoniemy mniej kalorii.

W tej kwestii potrzebne jest jednak więcej badań.

Jedno z takich badań, z udziałem 600 osób, potwierdziło, że spożycie kofeiny wiązało się z utratą wagi, spalaniem tłuszczu i poprawą wskaźnika BMI.

Problemem może być na pewno ryzyko przedawkowania kofeiny, co może prowadzić do bezsenności, wysokiego ciśnienia czy bólu głowy.

Na dłuższą metę dieta nie jest raczej bezpieczna, dlatego zanim się na nią zdecydujemy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

A najlepiej, tak w przypadku tej diety, jak i każdej innej, zasięgnąć porady dietetyka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *