Czy kawa rozpuszczalna jest niezdrowa?

Kawa rozpuszczalna na łyżeczce. Czy kawa rozpuszczalna może nam zaszkodzić? Wawerska

Czy kawa rozpuszczalna może ci zaszkodzić?

Wielu z nas wciąż nie potrafi wyobrazić sobie dnia bez kawy rozpuszczalnej. Czy jest zdrowa? Wawerska sprawdziła to, żebyś Ty nie musiał tego robić.

W dzisiejszych czasach żyjemy szybko i potrzebujemy też szybkiego zastrzyku energii. Tę szybkość i wygodę może zapewnić kawa rozpuszczalna.

Czym (poza sposobem przygotowania) różni się od kawy ziarnistej i czy jest zdrowa? Oto garść faktów.

Wydaje się, że najważniejsza w kawie jest kofeina. Liofilizowana kawa instant zawiera jej mniej niż naturalna. Smak kawy rozpuszczalnej jest łagodniejszy.

Kawa instant ma zaledwie 1,5-2 kcal na filiżankę (bez żadnych dodatków). Zawiera również minerały, takie jak wapń, magnez, cynk.

Która herbata jest najzdrowsza(Otworzy się w nowej zakładce)

Niebezpieczne dla zdrowia mogą być metale ciężkie, które znajdziemy jednak także w kawie naturalnej, tyle że w mniejszych ilościach. 

Problemem mogą być szczawiany. Naturalna zawiera ich mniej więcej tyle co herbata zielona, biała i czerwona, natomiast rozpuszczalna – w ilości zbliżonej do herbaty czarnej. Nie polecamy jej zatem osobom z chorobami układu moczowego.

Prawdą jest również to, że w kawie występuje akrylamid, ale raczej w znikomych ilościach. Wszystko zależy od procesu palenia – zastosowanie na tym etapie odpowiednich parametrów pozwala zmniejszyć jego ilość.

Obawiasz się konserwantów, emulgatorów czy tłuszczów trans? Kawa rozpuszczalna to nic innego niż zaparzony i wysuszony ekstrakt z kawy, a w procesie produkcji nie są do niej dodawane żadne substancje pomocnicze.

Co ciekawe, kawa instant ma więcej antyoksydantów niż jej naturalna siostra (potwierdzają to badania opublikowane w „Food Chemistry” z 2012 r.).

Pita w rozsądnych ilościach, kawa rozpuszczalna nie powinna Ci zaszkodzić.  Uważać trzeba raczej na produkty w saszetkach typu „2w1” czy „3w1”.

Te rzeczywiście zawierają mnóstwo „E”. Z tym że saszetki „3w1” to nawet nie kawa, a napoje kawowe.

Wawerska zawsze stawia na ziarnistą, a Ty wolisz rozpuszczalną czy naturalną?

Czy kawa bezkofeinowa jest naprawdę bez kofeiny?(Otworzy się w nowej zakładce)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *