Co oznaczają skróty przy nazwie kawy?

Kiedy kupujesz kawę w sklepie, taką popularnej marki, to właściwie nie musisz czytać naszego wpisu, ale wierzę, że tego nie robisz i wybierasz kawy z lokalnych palarni.

No właśnie, wtedy często spotykasz się z tym, że oprócz nazwy kawy, kraju pochodzenia, pojawiają się dziwne skróty, co one oznaczają? Sprawdź koniecznie.

AA

Kiedyś jakiś fan napisał nam na Facebooku, że chodzi o Anonimowych Alkoholików, wyprowadziliśmy go z błędu. To nic innego jak rozmiar ziaren. Największe z nich, są oznaczone literami AA lub AAA.

Jeżeli więc szukasz kawy wysokiej jakości to wybieraj spośród tych, które są oznaczone AA lub AAA, unikaj ziaren oznaczonych np. AB, C itp…

U nas oznaczenie AA znajdziesz w kawach India Monsooned Malabar i Papua New Guinea

EP

To skrót informujący o tym, że kawa została przygotowana na rynek Europejski. Takie ziarna przechodzą dodatkowe kontrole jakości. Warto więc sięgać po kawę z tym oznaczeniem.

U nas oznaczenie EP znajdziesz w kawie Mexico Esmeralda

SHG lub SHB

Kawa, która rośnie w najwyższych rejonach (powyżej 1500 metrów n.p.m.). Dzięki temu kawa ma wyjątkowy profil smakowy. Rośnie powoli i jest bardzo często zbierana ręcznie, ponieważ wysokość upraw nie pozwala na wjechanie tam sprzętu, który spotykany jest przy niższych uprawach.

Kawa z tych upraw jest mniej narażona na zanieczyszczenia, a ziarna są naprawdę twarde.

U nas oznaczenie SHG znajdziesz w kawie Mexico Esmeralda

HG lub HB

Kawa, rosnąca półkę niżej, czyli na wysokości od 1000 do 1500 metrów nad poziomem morza.

SSB lub SB

Pierwszy skrót mówi o wyłącznie miękkich ziarnach, drugi natomiast o ziarnach miękkich. Pojawia się na kawach rosnących na niskich wysokościach (700 – 1000 metrów n.p.m.). Kawy te dojrzewają szybko, przez co tracą na swoim smaku i jakości.

19/20

To tylko jedno z oznaczeń, które mówi o numerze sita. To dzięki niemu ocenia się jeszcze surowe, zielone ziarna kawy. Mają one numery od 8 do 20 i odnoszą się do 64 części cala. Czym większe sito, tym większe i lepsze ziarna.

Raczej nie warto sięgać po ziarna oznaczone 8/9.

Supremo

Oznaczenie występuje na największych ziarnach (sito powyżej 18)

Excelso

Oznaczenie, które najczęściej możemy spotkać na opakowaniach kaw z Kolumbii. Są to ziarna duże i kształtne, ale nieco mniejsze niż Supremo.

U nas z tym oznaczeniem możesz kupić kawę Columbia Excelso.

Speciality Coffee

Kawa najwyższej jakości, która otrzymała powyżej 80 punktów, w skali 100 punktowej. Punkty te przyznają profesjonalni kiperzy SCAE. Za znakomitą uważa się kawę, która zmieściła się w przedziale 90 – 100.

Poznaj oznaczenia sposobu suszenia kawy

Natural/Dry

Kawę po zerwaniu suszy się na słońcu, na wielkich płachtach lub specjalnych stołach. Takie ziarna mają owocowe aromaty i słodki smak.

Pulped Natural, Honey, Semi-Washed

Ziarna pozbawia się mechanicznie wierzchniej części i dopiero wtedy suszy się je na słońcu, później usuwa się pozostały miąższ. Taka kawa ma smak słodki i pełny, jest delikatnie kwaśna.

Washed

Ziarna umieszcza się w zbiornikach z wodą, a następnie przepuszcza się je przez specjalne rynny z walcami. Przechodzą lekką fermentację, a następnie ponawia się proces płukania. Po całkowitym usunięciu miąższu, suszy się je na słońcu. Kawy te charakteryzują się szlachetną kwasowością.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *