Co oznaczają skróty przy nazwie kawy?

Kawa i herbata z Wawra. Najlepsze gatunki herbat liściastych oraz wspaniałe kawy ziarniste

Kiedy kupujesz kawę w sklepie, taką popularnej marki, to właściwie nie musisz czytać naszego wpisu, ale wierzę, że tego nie robisz i wybierasz kawy z lokalnych palarni.

No właśnie, wtedy często spotykasz się z tym, że oprócz nazwy kawy, kraju pochodzenia, pojawiają się dziwne skróty, co one oznaczają? Sprawdź koniecznie.

AA

Kiedyś jakiś fan napisał nam na Facebooku, że chodzi o Anonimowych Alkoholików, wyprowadziliśmy go z błędu. To nic innego jak rozmiar ziaren. Największe z nich, są oznaczone literami AA lub AAA.

Jeżeli więc szukasz kawy wysokiej jakości to wybieraj spośród tych, które są oznaczone AA lub AAA, unikaj ziaren oznaczonych np. AB, C itp…

U nas oznaczenie AA znajdziesz w kawach India Monsooned Malabar i Papua New Guinea

EP

To skrót informujący o tym, że kawa została przygotowana na rynek Europejski. Takie ziarna przechodzą dodatkowe kontrole jakości. Warto więc sięgać po kawę z tym oznaczeniem.

U nas oznaczenie EP znajdziesz w kawie Mexico Esmeralda

SHG lub SHB

Kawa, która rośnie w najwyższych rejonach (powyżej 1500 metrów n.p.m.). Dzięki temu kawa ma wyjątkowy profil smakowy. Rośnie powoli i jest bardzo często zbierana ręcznie, ponieważ wysokość upraw nie pozwala na wjechanie tam sprzętu, który spotykany jest przy niższych uprawach.

Kawa z tych upraw jest mniej narażona na zanieczyszczenia, a ziarna są naprawdę twarde.

U nas oznaczenie SHG znajdziesz w kawie Mexico Esmeralda

HG lub HB

Kawa, rosnąca półkę niżej, czyli na wysokości od 1000 do 1500 metrów nad poziomem morza.

SSB lub SB

Pierwszy skrót mówi o wyłącznie miękkich ziarnach, drugi natomiast o ziarnach miękkich. Pojawia się na kawach rosnących na niskich wysokościach (700 – 1000 metrów n.p.m.). Kawy te dojrzewają szybko, przez co tracą na swoim smaku i jakości.

19/20

To tylko jedno z oznaczeń, które mówi o numerze sita. To dzięki niemu ocenia się jeszcze surowe, zielone ziarna kawy. Mają one numery od 8 do 20 i odnoszą się do 64 części cala. Czym większe sito, tym większe i lepsze ziarna.

Raczej nie warto sięgać po ziarna oznaczone 8/9.

Supremo

Oznaczenie występuje na największych ziarnach (sito powyżej 18)

Excelso

Oznaczenie, które najczęściej możemy spotkać na opakowaniach kaw z Kolumbii. Są to ziarna duże i kształtne, ale nieco mniejsze niż Supremo.

U nas z tym oznaczeniem możesz kupić kawę Columbia Excelso.

Speciality Coffee

Kawa najwyższej jakości, która otrzymała powyżej 80 punktów, w skali 100 punktowej. Punkty te przyznają profesjonalni kiperzy SCAE. Za znakomitą uważa się kawę, która zmieściła się w przedziale 90 – 100.

Poznaj oznaczenia sposobu suszenia kawy

Natural/Dry

Kawę po zerwaniu suszy się na słońcu, na wielkich płachtach lub specjalnych stołach. Takie ziarna mają owocowe aromaty i słodki smak.

Pulped Natural, Honey, Semi-Washed

Ziarna pozbawia się mechanicznie wierzchniej części i dopiero wtedy suszy się je na słońcu, później usuwa się pozostały miąższ. Taka kawa ma smak słodki i pełny, jest delikatnie kwaśna.

Washed

Ziarna umieszcza się w zbiornikach z wodą, a następnie przepuszcza się je przez specjalne rynny z walcami. Przechodzą lekką fermentację, a następnie ponawia się proces płukania. Po całkowitym usunięciu miąższu, suszy się je na słońcu. Kawy te charakteryzują się szlachetną kwasowością.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *