Kawa herbata kofeina

Kawa czy herbata, Co ma więcej kofeiny? Kawa na rynku w Krakowie. Wawerska

Kawa czy herbata, co ma więcej kofeiny?

Kawa czy herbata – co zawiera więcej kofeiny lub teiny? Wawerska postanowiła to sprawdzić.

O ile kawa przyda się bardziej na pobudzenie z rana, o tyle wieczorem, przed długą nocną pracą umysłową, np. nauką, lepiej wybrać herbatę. Dlaczego? O tym za chwilę.

Najpierw mały ranking. Ile kofeiny znajdziemy w poszczególnych produktach?

  • rekordzistą jest kawa parzona: 250 ml to ok. 95-300 mg
  • 30 ml espresso to zwykle 50-150 mg
  • czarna herbata to ok. 80 mg teiny na 200 ml
  • herbata biała ma 75 mg na 200 ml
  • zielona 58 mg teiny na 200 ml

Herbata dla nerwusów(Otworzy się w nowej zakładce)

W przypadku yerba mate zawartość kofeiny zależy zarówno od producenta, jak i ilości suszu oraz czasu parzenia. Jeśli będziemy parzyć przez 15 minut napar z 3,5 g suszu, powinniśmy dostarczyć organizmowi 7-14 mg na 200 ml.

Taka sama porcja przy półgodzinnym parzeniu to 11-22 mg kofeiny. Musimy przy tym pamiętać, że w przypadku yerby będziemy robić dolewki, a w przypadku herbaty – kolejne parzenia.

Przyjęło się mówić, że kawa zawiera kofeinę a herbata teinę, ale to dokładnie ta sama substancja. Teina jest po prostu pierwszą nazwą kofeiny, która najpierw została wykryta w herbacie.

Dopiero później, gdy naukowcy odkryli, że najbogatszym naturalnym źródłem tej substancji są nasiona kawowca, Zaczęli używać nazwy „kofeina”.

W przypadku obu napojów ten sam związek ma różne działanie. Jeżeli z rana potrzebujesz zastrzyku energii, sprawę powinna załatwić mocna kawa.

Jeżeli czeka cię pracowita noc, czy to za kółkiem, czy nad książkami – wybierz raczej herbatę.

Choć nie oferuje ona silniejszego pobudzenia, to wspomaga koncentrację, ułatwi zatem przyswojenie wiedzy lub wykonywanie innych czynności wymagających skupienia.

Kawa nie będzie miała takiego samego działania, mimo że zawiera o wiele więcej kofeiny niż czarna herbata. Pamiętaj także, że im dłużej zaparzasz herbatę, tym więcej otrzymasz teiny.

Wawerska pyta wprost – kawa czy herbata?

Aftertaste – czym jest i jak go poprawić?(Otworzy się w nowej zakładce)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *