Zobacz, jak z parzenia kawy uczynić prawdziwą sztukę

Kawa, herbata, pasja, relaks

Wawerska caffee art serce

Bariści, którzy chcieli, aby ich kawa była nie tylko smaczna, ale i wyjątkowa, opanowali do perfekcji stosunkowo nową sztukę, czyli „Latte Art”.

Tak, to te wzorki czy nawet obrazki na spienionym mleku. Chcesz również nauczyć się tej sztuki? Zobacz, w jaki sposób możesz „zaczarować” swoją kawę, aby była wyjątkowa. Nie musisz być profesjonalnym baristą!

Wszystko czego potrzebujesz, to odpowiednie mleko, zaparzone espresso, niewielki dzbanek z dzióbkiem, spieniacz i oczywiście kreatywność. Nie zaszkodzi również odrobina cierpliwości. Warto posiadać ekspres, który często ma w zestawie wszystkie potrzebne elementy.

Do spieniania najlepsze jest mleko zimne i tłuste, najlepiej powyżej 3,2 proc. Na chudym mleku trudno będzie wykonać gładką piankę, na której będziesz mógł/ mogła wyczarować prawdziwe dzieło sztuki.

Jak to się robi?

Espresso zaparzone?  To do dzieła! Do dzbanuszka z dzióbkiem wlej mleko w ilości wedle uznania, ale nie za dużej. Spieniacz włóż pod powierzchnię mleka, jednak nie za głęboko.

Optymalnie będzie ustawić spieniacz na granicy mleka i ścianki dzbanka, a później otworzyć wylot pary. Gdy piana stanie się gładka i sprężysta lub mleko osiągnie temperaturę 20-30 stopni Celsjusza, możesz już przelać je na powierzchnię kawy.

Zobacz, jak możesz przy użyciu techniki Free Pour (przelewanie mleka w taki sposób, by utworzyć wzorek) narysować jeden z podstawowych wzorów: serce.

Ponieważ zbliżają się Walentynki, miłość możesz okazać ukochanej osobie także poprzez pyszną kawę, podaną w ciekawy sposób.

Najpierw rozbij cremę i przechyl filiżankę w kierunku dzbanuszka. Mleko wyklaruj i zacznij wlewać je powoli z wysokości ok. 5 cm nad filiżanką. Gdy wypełnisz naczynie w ok. 30 proc., upuść dzbanek jak najbliżej powierzchni kawy- wyceluj w ok. 1/3 szerokości filiżanki.

Zacznij przechylać dzbanek stopniowo, coraz mocniej, tak aby zwiększyć strumień mleka. Gdy zacznie powstawać wzór serca, unikaj zbędnych ruchów, za to celuj strumieniem wciąż w ten sam punkt.

Gdy masz już pełną filiżankę, unieś dzbanek i przetnij wzór strumieniem mleka. Nie zniechęcaj się, jeżeli nie uda się od razu.

Masz jeszcze trochę czasu, aby potrenować przed Walentynkami 🙂 Latte Art, tak jak wszystko, wymaga wprawy. Warto wspomagać się tutorialami na Youtube

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *